Jak podać banana niemowlakowi | Metoda BLW | Bobas Lubi Wybór

Jak podać banana niemowlakowi | Metoda BLW | Bobas Lubi Wybór

Banan w diecie niemowlaka

Banan to prawdopodobnie pierwszy owoc w diecie niemal każdego niemowlaka. Najczęściej opowiadacie mi, że jako pierwsze przy rozszerzaniu diety, podałyście swoim maluchom banana lub jabłko. Jabłko jest zazwyczaj wybierane, ponieważ jest to krajowy owoc. A niektórzy pediatrzy, mimo że nie ma takich rekomendacji od towarzystw naukowych, zalecają aby rozpocząć rozszerzanie diety niemowlaka, od czegoś co nam jest bliskie. Tak jak właśnie jabłko. Według mojej wiedzy, jako dietetyk, wybrałabym banan, ponieważ ma o wiele więcej do zaoferowania od jabłka. Zwłaszcza pod kątem delikatności wobec układu pokarmowego.

Co mam na myśli? Zacznę niestandardowo, bo od faktu, który mało kto zna. Banany zawierają skrobię oporną, która jest doskonałym pożywieniem dla bakterii jelitowych. Zwłaszcza te mniej dojrzałe. Im bardziej miękki owoc, tym tej skrobii mniej. Specjaliści nazywają ją prebiotykiem. Może spotkałaś się kiedyś z takim opisem. Możliwe, że na opakowaniu priobiotyku lub kiedyś u lekarza, gdy przepisywał antybiotyk. Prebiotyk oznacza pożywienie dla bakterii jelitowych tzw. mikrobiomu w naszym organizmie.

Banan dla niemowlaka – jak często, aby nie spowodować zaparć?

Na pewno jesteś ciekawa, czy to prawda, że banany powodują zaparcia. Tak, jest to fakt. Czy przez to należy je ograniczać lub w ogóle z nich zrezygnować w diecie niemowlaka? Są one szczególnie narażone, bo nie wszystkie potrafią napić się wody. Niekiedy dzieci dostają sok zamiast wody, co zdecydowanie pogarsza ich sytuację i powoduje tendencję do zaparć.

Powiem wprost – banany przy zbilansowanej zdrowej diecie, nie będą powodować zaparć. Bardzo ważna jest kwestia nawodnienia. Maluchy i starsze dzieci muszą pić (czystą, samą) wodę. Bez dodatku soku, cukru, aromatu, miodu. Nie herbatę, nie lemoniadę, nie colę.

Jeżeli widzisz, że gdy dzidziuś ma incydenty z zaparciami, możesz chwilowo wstrzymać się z podawaniem bananów. Jednak ten temat jest bardziej złożony. Polecam ci konsultację, na której porozmawiamy sobie o problemie i ustalimy celowane działania.

Czasami to wcale nie banany są winowajcami, a słodycze, dużo posiłków z użyciem mąki pszennej (np. pierogi, naleśniki itd.), parówki w diecie i inne przetworzone mięso, białe pieczywo i inne.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi jak często je można jeść. Znam dzieci, które jedzą banany codziennie, w różnej formie – w placuszkach, owsiankach, w koktajlach, w deserkach, z jogurtem i mają się dobrze. Nawet jeden dziennie, nie szkodzi u zdrowych dzieci.

Banany a ich właściwości odżywcze. Jakie niezbędne składniki banany dostarczają niemowlakom?

Banany to owoce, które nie tylko doskonale smakują, ale także przynoszą wiele korzyści dla naszego zdrowia. Po pierwsze, banany powinnaś kojarzyć z potasem. Są one bogate w potas i stanowią doskonałe jego źródło. Potas reguluje ciśnienie krwi i funkcje serca.

Odgrywa istotną rolę w przewodnictwie nerwowym i skurczach mięśni. Pomaga w regulacji ilości wody w organizmie, co wpływa na utrzymanie odpowiedniego nawodnienia.

Na drugim miejscu, ważnym składnikiem bananów są witaminy z grupy B, a zwłaszcza wit. B6. Pomaga w syntezie neuroprzekaźników, takich jak serotonin, który wpływa na nastrój i reguluje sen. Ten składnik, bierze udział również w metabolizmie aminokwasów, czyli budulców białek. Pomaga w przekształcaniu aminokwasów w energię oraz w produkcji niektórych związków chemicznych niezbędnych do zdrowego funkcjonowania organizmu.

Ważną informacją dla osób dorosłych, które mają miażdżycę lub inne problemy z układem krwionośnym, jest to, że witamina B6 odgrywa rolę w obniżaniu poziomu homocysteiny we krwi. Wysoki poziom homocysteiny jest związany z ryzykiem chorób serca.

Banany to także doskonałe źródło energii. Dzięki zawartości naturalnych cukrów, takich jak glukoza, fruktoza i sacharoza oraz jednocześnie błonnika, banany dostarczają nam szybkiego zastrzyku energii, przez długi czas, co może być szczególnie przydatne przed treningiem lub jako przekąska w ciągu dnia.

Jako mama na pewno docenisz to, że banany są łatwo dostępne i doskonale się przechowują. Możesz je zabrać ze sobą do pracy, szkoły czy na wycieczkę, dzięki czemu zawsze masz pod ręką zdrową przekąskę.

Teraz, kiedy znasz wszystkie korzyści płynące z jedzenia bananów, możesz wypróbować kilka przepisów. Od placuszków po deserki – możliwości są nieograniczone. Banana można podawać niemowlakom w postaci puree lub pokrojonego w małe kawałki, dostosowując konsystencję do wieku dziecka. Spójrz na zdjęcie jak podawać niemowlakowi banana według zasady bobas lubi wybór.

Jak podawać banana niemowlakowi według Bobas lubi wybór

Dla przypomnienia w skrócie, czym jest metoda Bobas Lubi Wybór. To podejście, które daje niemowlakom możliwość samodzielnego wyboru spośród kilku opcji. Bobas jest zachęcany do podjęcia decyzji i wyrażenia swoich preferencji poprzez dotykanie, wskazywanie lub wybieranie przedmiotów lub jedzenia. Zwolennicy metody BLW, mówią, że jest cennym narzędziem w eksploracji i rozwijaniu zdrowej relacji z jedzeniem. Badania nie potwierdzają ich słów w stu procentach, jednak są potwierdzone hipotezy, że rozszerzanie diety poprzez połączenie obu metod – tradycyjnej i BLW, dają najlepsze efekty.



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *