Jak podać niemowlakowi ziemniaka | Metoda BLW | Bobas Lubi Wybór

Jak podać niemowlakowi ziemniaka | Metoda BLW | Bobas Lubi Wybór

Ziemniaki w diecie niemowlaka

Kiedy Twoje dziecko zaczyna próbować nowych smaków, to ważny moment, prawda? Zastanawiasz się, co mu podać jako pierwsze. Wiadomo, banany, jabłka, te sprawdzone klasyki są na tapecie. Ale co powiesz na ziemniaki?

Ziemniaki mogą być dobrym pierwszym krokiem w rozszerzaniu diety Twojego maluszka. Rzadko uczulają oraz nie kumulują dużych ilości metali ciężkich, azotanów oraz pozostałości środków ochrony roślin. Uprawy pochodzą z Polski, więc są dostępne lokalnie, co przekłada się na ich świeżość i dostępność oraz cenę. Są delikatne dla ich brzuszka, smaczne i pełne wartości odżywczych. To brzmi dobrze, prawda? Mam nadzieję, że gotowa jesteś na tę nową przygodę z jedzeniem, bo ziemniaki mają sporo do zaoferowania!

Ziemniaki dla niemowlaka – właściwości kulinarne ziemniaka, które wykorzystasz w rozszerzaniu diety.

Na pewno zgodzisz się, że ziemniaki to nieodłączny element polskiej kuchni. Niedzielny obiad u babci. Letni obiad, czyli ziemniaczki z koperkiem, mizerią i jajkiem sadzonym. To smaki bardzo dobrze nam znane. Ziemniaki mają wiele zalet kulinarnych. Wymienię je tu dla ciebie, abyś pamiętała, w jak bardzo różnorodny sposób, możesz wykorzystać tę niepozorną bulwę.

W Polsce są one podstawowym produktem kuchni, często pojawiają się na obiad. Dlatego warto przyzwyczaić swojego niemowlaka do ich smaku już od najmłodszych lat. Ziemniaki stanowią świetną bazę wielu dań, a także zup. Co więcej, można je przygotować na wiele sposobów. Zacznij od tradycyjnych gotowanych ziemniaczków, które idealnie sprawdzają się na początku, bo są łagodne dla małego brzuszka niemowlaka. Są dobrym źródłem prebiotyków, czyli składników które stanowią pokarm dla mikroflory jelitowej.

Ale ziemniaki to nie tylko gotowane warzywa! Mogą być pieczone w formie frytek warzywnych czy talarków. Innym sposobem przygotowania jest smażenie. Tego nie polecam. Lepiej tę formę odłóż na później. Placki ziemniaczane, smażone frytki czy podsmażane ziemniaczki na patelni mogą być dobrym urozmaiceniem diety, ale nie wprowadzaj ich zbyt szybko oraz nie powinny gościć na stałe w waszym jadłospisie.

Warto pamiętać o puree ziemniaczanym. Dlaczego lubię tę formę? Ponieważ łatwo je przerobić na kolorowe puree. Wystarczy, że dodasz inne warzywo i możesz w prosty sposób urozmaicić talerz niemowlaka. Kolorowy talerz na wczesnym etapie, oswoi twoje dziecko z próbowaniem nowych potraw. Daje mu informację, że różnokolorowe jedzenie jest czymś normalnym i nie trzeba się go obawiać. Co ja najczęściej dodaję do puree ziemniaczanego? Otóż, moim ulubiony puree jest puree z batatów i ziemniaków. Podaje je najczęściej do łososia lub kotlecików drobiowych. Kolejnym przepisem dla niemowlaka będzie puree z dynią lub marchewką. Zielone puree uzyskasz łącząc ziemniaki ze szpinakiem lub groszkiem. Czerwone puree to połączenie buraka i ziemniaków. Możliwości jest bardzo wiele!

Pierwsze puree najlepiej przygotować widelcem. Dzięki temu unikniesz zbyt klejącej konsystencji, jaka powstaje po zblendowaniu ziemniaków blenderem.

Ziemniaki możesz także wykorzystać do wszelkich klusek, takich jak gnocchi, kopytka czy knedle. A jeśli lubicie pierogi, ziemniaki mogą stanowić doskonałe wypełnienie, na przykład do pierogów ruskich.

Ziemniaki w diecie niemowlaka. Jakie są właściwości odżywcze ziemniaków? Jakie niezbędne składniki dostarczają niemowlakom?

Jeśli chodzi o wartości odżywcze, ziemniaki zawierają różnorodne składniki, jednak nie występują one w znacznej ilości. Ich wyróżnikiem na tle innych warzyw jest wysoka zawartość potasu. Ziemniaki są źródłem potasu, ponieważ dostarczają aż 340 mg / 100 g. Potas reguluje ciśnienie krwi. Jest też ważnym przewodnikiem w impulsach nerwowo-mięśniowych, przez co reguluje prawidłową pracę mięśni. Potas wpływa na utrzymanie prawidłowego pH, dzięki temu procesy metaboliczne zachodzą bez zaburzeń.

Ziemniaki to dobre źródło witamin z grupy B. Te witaminy odpowiadają za funkcje układu nerwowego. U niemowląt układ nerwowy bardzo szybko się rozwija, dlatego warto to zapamiętać i znać produkty bogate w witaminy z grupy B.

Warto wspomnieć, że ziemniaki zawierają beta-karoten i foliany. Nie są bogate w błonnik, jednak ich kluczowym składnikiem jest skrobia. Najcenniejsza jest w formie utrwalonej, czyli skrobii opornej, o której piszę dokładnie w dalszej części artykułu.

W internecie roi się od wpisów z informacją, że ziemniaki to źródło witaminy C. Nie jest to prawdą. Zawierają jedynie 16 mg wit. C w 100 g. Przy tym należy uwzględnić straty na poziomie ok. 20% witaminy, w trakcie gotowania. Ziemniaki są też często długo magazynowane przed spożyciem, co dodatkowo obniża zawartość tej witaminy w produkcie.

Czy gotowanie ziemniaków powoduje utratę witamin i składników mineralnych? Oczywiście, jak przy każdym gotowaniu, część składników odżywczych może zostać utracona w procesie gotowania. Straty szacowane są na poziomie 15-20%. Dlatego warto zastanowić się nad metodą przygotowania ziemniaków, aby jak najmniej straciły wartości odżywcze. Na przykład unikaj wkładania ziemniaków do zimnej wody na kilka godzin przed ich gotowaniem. Gotuj je w wystarczającej ilości wody. Po ugotowaniu, odcedź ziemniaki – nie zostawiaj ich w wodzie.

Kilka słów o skrobii opornej. Dlaczego warto włączyć skrobię oporną do diety niemowlaka?

Co łączy zimne ziemniaki, zielone banany i nasiona roślin strączkowych? Wszystkie te produkty są bogatym źródłem skrobi opornej – specjalnego rodzaju błonnika pokarmowego, który ma korzystny wpływ na zdrowie człowieka.

Skrobia oporna to część błonnika pokarmowego, która nie ulega trawieniu ani wchłanianiu w przewodzie pokarmowym, ale podlega fermentacji bakteryjnej w jelicie grubym.

Skrobia oporna ma wiele korzyści zdrowotnych. Może być stosowana w leczeniu insulinooporności, stanów przedcukrzycowych i cukrzycy, ponieważ zmniejsza wzrost poziomu cukru we krwi po posiłku, obniża indeks glikemiczny posiłku i poprawia wrażliwość tkanek na insulinę. Ponadto, może wspierać rozwój zdrowej mikroflory jelitowej i zmniejszać ryzyko raka jelita grubego poprzez produkcję krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych w jelicie grubym.

Skrobia oporna może również przyczynić się do obniżenia poziomu cholesterolu i triglicerydów we krwi oraz wspomagać proces odchudzania, jak sugerują niektóre badania.

Skrobię oporną można znaleźć w różnych produktach spożywczych, takich jak zielone banany, kukurydza, ziemniaki, czerwona fasola, ciecierzyca, soczewica, płatki kukurydziane, ryż, kasze i makarony. Jej ilość zwiększa się także w ugotowanych, a następnie schłodzonych ziemniakach, ryżu, makaronach i kaszach.

Teraz, kiedy znasz wszystkie korzyści płynące z jedzenia ziemniaków, możesz wypróbować kilka przepisów. Od kolorowego puree po sałatki na zimno – możliwości są nieograniczone. Ziemniaka można podawać niemowlakom w postaci puree z delikatnymi grudkami lub pokrojonego w ćwiartki, dostosowując wielkość do wieku i umiejętności dziecka. Spójrz na zdjęcie jak podawać niemowlakowi ziemniaki według zasady bobas lubi wybór.

Jak podawać ziemniaki niemowlakowi według Bobas lubi wybór

Dla przypomnienia w skrócie, czym jest metoda Bobas Lubi Wybór. To podejście, które daje niemowlakom możliwość samodzielnego wyboru spośród kilku opcji. Bobas jest zachęcany do podjęcia decyzji i wyrażenia swoich preferencji poprzez dotykanie, wskazywanie lub wybieranie przedmiotów lub jedzenia. Zwolennicy metody BLW, mówią, że jest cennym narzędziem w eksploracji i rozwijaniu zdrowej relacji z jedzeniem. Badania nie potwierdzają ich słów w stu procentach, jednak są potwierdzone hipotezy, że rozszerzanie diety poprzez połączenie obu metod – tradycyjnej i BLW, dają najlepsze efekty.



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *